Kako nam znanstvena fantastika pomaže razmotriti prostranstvo stvarnosti

Stvarnost je prevelika da bi nas umni umovi mogli odmah uhvatiti. Ovdje se uklapa znanstvena fantastika.

Maglica Mutara i zvjezdani brod Enterprise iz Zvjezdanih staza. Zasluga: 1darthvader za DeviantArt, CC BY-SA 3.0

Ljudi teško promišljaju o velikom broju i predmetima. A kad su u pitanju zaista velike stvari poput našeg Sunca, naše galaksije ili još gore, našeg svemira, jednostavno gubimo osjećaj razmjera. Sigurno da ovim zvjerski objektima možemo staviti broj, ali ne možemo razmišljati o stvarnoj veličini njihovog postojanja.

Na primjer, znamo da je promjer Zemlje ~ 12.500 km. Ali to ne znači da možemo razmišljati o tako divnoj kugli od kamena i vode sa svom topologijom i životnim oblicima u jednom potezu. Taj je osjećaj strogo rezerviran za tjelesna i mentalna osjetila astronauta. Drugi primjer je temperatura u jezgri našeg Sunca, za koju od znanosti znamo da je gorućih ~ 15 milijuna stupnjeva Celzija. Ali samo možemo zamisliti prijeteće tisuće stupnjeva topline lave, a kamoli milijune stupnjeva koji napajaju zvijezde!

Solarna nit u odnosu na Zemlju. Svakodnevni život ostavlja nas nesposobnima razmatrati čistu razinu toga. Zasluge: NASA / SDO / AIA

Čak je i erupcija solarne žarulje nekoliko puta veća od cijele Zemlje! Svakodnevni život ostavlja nas nesposobnima razmišljati o čistoj mjeri. A još nismo ni izašli izvan Sunčevog sustava!

Unesite znanstvenu fantastiku

Znanost je puna brojeva, povezana s činjenicama, svaki tekst koji pogledate. To je općenita publika koja je nesposobna povezati te činjenice s njihovim postojanjem ovdje na Zemlji, nekako shvatila kao dosadno. Tvrdim da je kriv njihov učitelj. Toliko da se situacija odnosi čak i na mnoge studente znanosti isto. Ovo je mjesto na kojem se uklapa znanstvena fantastika. Tkanje činjenica iz prirode u formatu priče, znanstvena fantastika omogućuje vam razmatranje i veličine i najvažnije, suptilnosti stvarnosti.

Znanstvena fantastika kao alat za razmatranje stvarnosti

Razmislite o sljedećem prizoru iz filma Interstellar. Astronauti koji su sleteli na jednu od planeta oko crne rupe samo su na njenoj površini proveli samo 10 minuta. Kad su se vratili na svoj svemirski brod, iznenađeni su otkrili da je njihov prijatelj imao 23 godine! To je Ainsteinova opća relativnost za vas.

Drugi primjer filma je The Martian. Sjećate se orbitalnih složenosti vraćanja Marka Whatneya kući? Priča vam omogućuje da shvatite kako putovanje na Mars i povratak nije tako jednostavno. Postoji mnogo faktora u prostoru koji ne možemo kontrolirati, što otežava planiranje.

Ako su činjenice iz prirode izražene u obliku priče, za koji svi mi majmuni nešto trebamo, shvatit ćemo zašto su znanstvene činjenice važne i kako one utječu na sve nas.

Znanstvena fantastika kao dio medijske kulture i inspiracija

Povijest je ispunjena pronicljivim piscima znanstvene fantastike poput H.G.Wellsa, Isaaca Asimova, Arthura C. Clarkea i mnogih drugih. Samo u prošlom stoljeću, znanstvena fantastika prešla je od fascinacije štreberima do uobičajenog dijela naše medijske kulture. Koliko filmova za putovanje kroz vrijeme možete nabrojati, a?

Suština klasične znanstvene fantastike 2001: Svemirska odiseja (pokupite knjigu) još uvijek je relevantna nakon pola stoljeća od njene objave! Knjiga prikazuje mješavinu umjetne inteligencije, kolonije na Mjesecu, misiju na Saturn, strance, crvotočine, sve utkane na nerazumljiv način u jednoj priči. 2001. godina dolazi i prolazi, i nažalost, nije ostvaren nijedan od glavnih tehnoloških napretka koje je Arthur C. Clarke zamislio. Pa ipak, to i dalje ostaje inspiracija našoj generaciji za ostvarenje tako optimistične budućnosti.

Ionski pogonski motori kakvi se vide u Star Trek-u, sada su stvarnost, a jedan takav motor iskoristio je NASA-in svemirski brod u svojoj misiji da istražuje asteroidni pojas. Poznato je da su Zakoni robotike izvedeni od autora znanstvene fantastike Isaaca Asimova koji je konceptualizirao područje robotike. I dalje se veselimo danu, dobrom ili drugom, za postojanje živahnog umjetnog bića.

Znanstvena fantastika kao medij koji će se odražavati na našu društvenu strukturu

Znanstvena fantastika je ujedno i alat za promišljanje o promjenama i dopunama naše društvene strukture. Od Raya Bradburyja 'Marsovske kronike' do pronicljive serije Dina Franka Herberta, ljudi su pokušali razotkriti mračne strane naših društvenih ekonomija. Čak je i urnebesna matematička fikcija Flatland satirično ispitivala naš način nepravednog postupanja sa ženama.

Znanstvenici poput Freda Hoylea pribjegli su sredstvima znanstvene fantastike. Napisao je Crni oblak kako bi popularizirao svoju znanstvenu hipotezu među drugim znanstvenicima, od kojih su neki pronašli svoj put u glavnoj znanosti.

Ovo stalno davanje i uzimanje znanstvene fantastike sa znanošću i našom kulturom ono je što je omogućilo našoj vrsti da prosuđuje o mnogim našim djelima, dovodi u pitanje naše tradicije i poboljšava naše razumijevanje našeg mjesta u ovom Univerzumu.

Znanstvena fantastika omogućava nam da napredujemo na putu kao svemirska vrsta za koju se nadamo da će nositi manje naših slabosti i više snage.

Čitaj naučnu fantastiku. Otvorit će ti oči ne samo svjetove koji mogu biti, već i svijet koji jest. Koje su vaše omiljene priče iz znanstvene fantastike?

Izvorno objavljeno na jatan.space