Tjelesna neaktivnost nije čovjekova kvaliteta - čak ni u modernom društvu

Istraživanje paradoksa vježbanja u evoluciji primata

Kad je u pitanju zdravlje ljudi, trebamo se usredotočiti na naše evolucijske razlike, a ne na sličnosti. (Fotograf: Andre Mouton na Pexelsu)

Lako se pretplatiti na ideju da je ono što je nekada bilo dobro za naše pretke. Kad je riječ o našem načinu života danas, postoji opšta pretvara da su ljudi, kao i većina drugih životinja, prirodno lijeni. Međutim, suvremeno društvo gura logiku da smo pogriješili. Što se dublje provlačimo u znanosti, to postaje jasnije da se tjelesna aktivnost ne bi trebala tretirati samo kao način suprotstavljanja našem sjedilačkom načinu života, već da smo biološki osmišljeni da zahtijeva vježbanje. I usprkos svim dokazima koji govore o tome da trebamo krenuti u drugom smjeru, naše društvo i dalje favorizira fizički neaktivnu kulturu.

U nedavnoj publikaciji u časopisu Scientific American, dr. Herman Pontzer, evolucijski antropolog sa Sveučilišta Duke, naglašava da "za razliku od naših rođaka majmuna, ljudi zahtijevaju visoku razinu tjelesne aktivnosti da bi bili zdravi." To zasigurno ne bi trebalo nikoga iznenaditi , Sve više i više istraživanja potvrđuje da je vježbanje korisno za gotovo sve osnovne molekularne procese koje obavljaju naše stanice. Zauzvrat, vježbanje dovodi do poboljšanja kardiovaskularnog, respiratornog i metaboličkog zdravlja; pojačano učenje, pamćenje i spoznaja; viša imunološka funkcija; očuvanje mišićne mase i gustoće kostiju; i količinski mjerljiv učinak protiv starenja. Iako je pozitivan utjecaj tjelesne aktivnosti na zdravlje samo nepobitan, ostaje pitanje zašto je takvo energetski skupo ponašanje postalo toliko važno za nas. Drugim riječima, očuvanje energije općenito je prihvaćeno kao stabilan pristup preživljavanju, pa zašto mi kao ljudi moramo trošiti toliko energije kroz vježbanje?

Kao dominantna vrsta na planeti, koja vlada nad životinjskim kraljevstvom, uživamo u luksuzu da nas fascinira biološka raznolikost na Zemlji. Od visokih žirafa koje gledaju preko luke Sydney u Zoološkom vrtu Taronga, do akrobatskih pečata koji komično izviru iz vode Skansena, stokholmskog muzeja na otvorenom, život u svim svojim čudnim i raznolikim oblicima privlači se mnoštvom svijeta. Ipak, unatoč izrazitim razlikama u strategijama preživljavanja i pojavama među vrstama, imamo urođenu znatiželju za bića koja najviše odražavaju našu vlastitu prirodu. Toliko sebe vidimo u rođacima primata da se, ponekad, vlastite poroke i vrline osjećaju manje slične paraleli onima druge životinje nego jedno te isto ponašanje.

Posljednji put kad sam posjetio zoološki vrt, ograđenog majmuna osjećao se kao mračni mikrokozmos našeg vlastitog svijeta. Nisam se mogao zapitati mogu li tako inteligentne vrste biti fizički, mentalno i socijalno zdrave, koje žive u umjetnom okruženju. S jedne strane njihovi su životi bili sjajni. Hranili su se i brinuli se o njima, nisu imali briga o grabežljivcima, a uglavnom su se zabavljali, smijući se, jeli i brinuli dane. S druge strane, morate se zapitati je li to bio život koji im je priroda namijenila. Sigurno im nedostaje nešto u divljini. Ne bi li bili zdraviji, budniji i društveno potaknuti u svom prirodnom okruženju?

Postoji moderna paralela između modernog života i onoga što možemo promatrati u zatvorenoj zajednici primata. Tehnološki napredak sigurno nam je učinio ugodnijim život i dalje nas štiti od teškoća koje bismo inače morali prevladati u divljini. No, što se više odmičemo od ljudskog načina života koji se razvio u prirodi, sve se više osjeća da smo stvorili vlastiti kavez. Barem kad je u pitanju fizička aktivnost, čini se da ne koristimo svoje znanstveno razumijevanje ljudske evolucije da maksimiziramo svoje zdravlje, svoju produktivnost ili našu sreću.

Iako očuvanje energije putem fizičke neaktivnosti može biti korisno za mnoge vrste na planeti, to može biti pogubno za nas. A jednostavan razlog za to je što prirodna selekcija nije savršena. Više je to trajno približavanje najboljeg načina za opstanak u svijetu u kojem se pritisci odabira stalno mijenjaju.

Zapravo postoji mnogo "nesavršenosti" u ljudskom tijelu. Na primjer, većina životinja ne treba konzumirati vitamin C jer ga oni mogu biokemijski proizvesti u svojim stanicama. Međutim, ljudi i drugi primati nose mutaciju u jednom od gena koja je potrebna za proizvodnju vitamina C. Ova mutacija znači da je kritični enzim, gulonolakton oksidaza, nefunkcionalan i da više ne možemo sintetizirati vitamin C. Iako se ne možemo vratiti vremenom kako bismo ga ugledali, prihvaćena teorija je da su kao i naši preci počeli konzumirati prehranom bogatom vitaminom C (voće), gubitak tlaka za proizvodnju ove hranjive tvari izgubio je. S vremenom je ova mutacija postala češća, do te mjere da sada moramo dobiti vitamin C u svojoj prehrani. Naša ovisnost o izvoru vitamina C nije savršena strategija i ostavlja nam rizik da se razvije skorbut ako ne uspijemo. Čak i naoko korisne osobine mogu se izgubiti kada više nisu ključne.

Ali kakve to veze ima s vježbanjem? Iako ne možemo sa sigurnošću znati kako se odigrala evolucijska povijest, vjerovatno je da smo razvili zahtjev za fizičkom aktivnošću. Dio ljudskog postojanja suočen je s „paradoksom vježbanja“, za obavljanje odgovarajućih tjelesnih aktivnosti kako bismo optimizirali svoje zdravlje, a istovremeno čuvali energiju tako da ne trošimo svoje resurse.

Nismo sami, međutim, u svom zahtjevu za vježbanjem. Poetzer također ističe da naša ovisnost o tjelesnim aktivnostima nije anomalija u životinjskom carstvu. Na primjer, dok većina vrsta riba aktivno pumpa vodu preko svojih škrge kako bi udahnule, postoji nekoliko grabežljivih vrsta koje su vremenom izgubile tu osobinu. Umjesto toga, ove ribe mogu primiti kisik dok se voda pasivno kreće po škrgama. Ali postoji ulov - kako bi nastavili disati, stalno moraju biti u pokretu.

Ljudi su se gotovo sigurno razvili u učinke lovaca na duge staze. Za razliku od mnogih naših primata rođaka, to je značilo da smo u svakodnevnom životu morali prijeći velike udaljenosti, što danas više ne moramo činiti. Ako je vježbanje uistinu naša zadana postavka, slijedi da nam moderni život onemogućava optimizirati mnoge aspekte svog zdravlja, koji su se zajedno razvijali aktivnim životnim stilom.

Osim naizgled beskrajnih koristi od redovitih tjelesnih aktivnosti, postoje li neki drugi tragovi iz naše evolucijske prošlosti koji sugeriraju da ljudsko zdravlje ovisi o vježbanju?

Prvo, u usporedbi s drugim primatima, ljudi su vrlo ekonomični šetači i visoko prilagođeni trkači, što se odražava na anatomsku strukturu naših udova. Smatra se da naša ekonomija visokog pokreta olakšava raspodjelu više resursa prema mozgu, našem energetski najskupljem organu.

Nedavna istraživanja također su sugerirala da je čovjekova dugovječnost, koja je znatno veća od većine sisavaca, postala moguća samo zbog vježbanja. Jedna od naših glavnih karakteristika je produljeni vijek trajanja izvan naših reproduktivnih godina. Iako postoje mnoge teorije zašto se to moglo razviti, sve one zahtijevaju da smo ostajali fizički i psihički zdravi tijekom starije dobi. S obzirom da se naša dugovječnost vjerojatno razvila usprkos genetskoj osjetljivosti na razvoj demencije i kardiovaskularnih bolesti, smatra se da su zaštitni učinci vježbanja protiv razvoja vaskularnih i neuronskih plakova bili preduvjet dugog i zdravog životnog vijeka. Ova genetska osjetljivost dodijeljena je varijanti gena za apolipoprotein E, koji je i danas prisutan u ljudskoj populaciji. A sigurno postoji sve veći broj dokaza koji pokazuju neuroprotektivne učinke tjelesne aktivnosti na mozak koji se stara.

Konačno, čini se da naše razumijevanje odnosa između tjelesne aktivnosti i mozga najbolje odgovara nedavno predloženom „modelu prilagodljivih kapaciteta“, koji sugerira da je ljudski mozak jedinstveno optimiziran za redovito vježbanje kao zadana postavka. To se moglo razviti zbog visoke razine kognitivne stimulacije koja je bila uključena tijekom tjelesne aktivnosti dok smo razvijali stil života lovca i sakupljača. U ovom modelu neurodegeneracija i pad kognitivnih funkcija mogu biti potaknuti nedovoljnom razinom tjelesne aktivnosti i kognitivne stimulacije jer je održavanje mozga energetski skupo i stoga rasipno kada se ne koristi.

Iako postoje brojna pitanja koja još uvijek nisu odgovorena, vjerujem da sa sigurnošću možemo reći da se naš način života odmiče dalje od onoga što se razvilo. Za razliku od naših kolega primata iz zatvorenog prostora, mi držimo ključ svoje vlastite slobode i imamo nauku da to dokaže. Nismo evoluirali do lijenosti, već smo evoluirali za uštedu energije. Moderno društvo uvelike je uklonilo tjelesne i kognitivne zahtjeve lova i sakupljanja, ali naše zdravlje i dalje jako ovisi o visokim razinama vježbanja koje smo razvijali kroz evolucijsku povijest.

Naravno, nećemo se odreći blagodati moderne tehnologije kako bismo se vratili primitivnom načinu života. Ali, možemo upotrijebiti svoj biomedicinski napredak za izgradnju zdravijeg, sretnijeg i produktivnijeg društva. Tjelesna neaktivnost oblik je lijenosti koji je stvorilo naše društvo. Suptilno smo njegovani da vjerujemo da se opuštanje na kauču cijeli dan čini da se osjećamo bolje nego vježbanje. Mnogi od nas toliko se plaše ideje vježbanja, da bismo bilo što opravdanje izbjegli.

Ali zar ne bismo trebali znati s obzirom na sve prednosti vježbanja na naše zdravlje i sreću? Kako nešto što je tako kritično za našu dobrobit može biti tako neprivlačno? I zašto naši obrazovni sustavi i radna mjesta ne promiču najpoznatiji prirodni resurs za učenje i produktivnost?

Nemam odgovor, ali kad je vježbanje u pitanju, ponekad se svijet može činiti više kao ograđivanje nego divljina. Jedno što znam sigurno je da smo definitivno propustili trik. Prema svim znanstvenim dokazima, sudjelovanje u fizičkoj aktivnosti je ono što nas je nekada činilo ljudima.